Димо Димчев: Смятаме да затвърдим признанието, което "Пода" получи
Автор: Екип Burgas24.bg 11:12 / 04.01.2010Коментари ()1878
©
Каква беше изминалата 2009 година за Българското дружество за защита на птиците в Бургас, успяха ли еколозите да опазят защитените видове край Бургас, усеща ли се вече промяна след включването на защитена местност „Пода" в „Стоте национални туристически обекта" разказва Димо Димчев, управител на защитена местност „Пода":

- Г-н Димчев, разкажете ни повече за дейностите, които сте осъществили през 2009 година.
- Изминалата 2009 година беше много успешна за Българското дружество за защита на птиците в Бургас. Направихме няколко природозащитни бригади, като най-значимата беше в резерват „Атанасовско езеро". В нея се включиха над 200 човека от цялата страна. Участваха също и представители от Тексас, Финландия, Германия. Отчетохме голям интерес. Отделно, в природозащитен център „Пода" реализирахме много почиствания. Успяхме да запазим популацията от птиците и малките им да пораснат без да имат сериозни проблеми със скитащите кучета и котки. В общи линии успяхме да създадем добро поколение за птиците тази година.

- Хора на каква възраст предимно се включват във вашите акции?
- Предимно хората, които се включват в акциите ни са млади - 18, 20 до около 30-годишни. Тази година обаче имахме няколко участника на по 65 години. Бяха хора, които са изминали голяма част от житейския си път, видели са кое е важно за тях и кое не е, те оценят природата и това, което имаме в Бургас. Оценят го положително и за това се включват в акциите на доброволен принцип.

- Какви са плановете Ви за тази 2010 години, планирали ли сте вече подобни акции?
- Да, планирано ни е всичко. Както голяма част от хората знаят, през 2009 година „Пода" стана част от „Стоте национални туристически обекта" и ние смятаме да затвърдим това признание, което завоювахме. Смятаме да го затвърдим като предложим нови атракции, посрещнем много хора, на които да представим птиците. Отделно в природозащитно отношение във всичките четири езера около Бургас извършваме редовно орнитологичен мониторинг. Сега започват няколко проекта, с които ще можем да осигурим доста добра консервационна значимост на езерата.

- За краткото време, в което „Пода" е част от „Стоте национални туристически обекта", успяхте ли вече да видите някаква промяна?
- Да. През почивните дни имаме повече посетители и предимно това са хора от Бургас, които досега не са знаели, че техни съседи са такива уникални и редки видове. При нас е установен най-малкият бозайник в света. Идват хора с любопитство да научат повече за езерата и за птиците около тях.

- Имате ли вече данни за броя на посетителите през изминалата година?
- Да. През изминалата година сме имали 11 500 посетители. 85% от тях са чужденци.

- Ще ни разкажете ли по-интересни факти около уникалните видове в защитена местност „Пода"? Споменахте най-малкия бозайник в света.
- Специално за най-малкия бозайник в света мога да кажа, че той е с големина 3,5 см. В България е установен само на три места, като две от тях са от двете страни на Бургас. Едното е на юг в защитена местност „Пода", а другото на север в резерват „Атанасовско езеро". Третото място в България е „Сребърна". За съжаление той много рядко може да се наблюдава в естествената си среда, в диво състояние, но пък можем да разкажем интересни факти за него, когато човек дойде и ни посети. Друго, което е интересно специално за „Пода" е, че при нас се намира единствената по нашето Черноморие смесена чаплова колония. На едно място гнездят осем вида чапли и това е уникално първо за България и второ за бургаските езера. Има още доста интересни неща, но ако започнем да ги изброяваме, ще станат много. Най-добре е, когато хората дойдат на място, ние им изнасяме лекция, в която им разказваме за птичето разнообразие, за биологичното разнообразие около нас, а след това го показваме това нещо на живо.

- Колко са специалистите, които работят в момента в защитена местност „Пода"?
- За съжаление сме само двама души. За сметка на това имаме много доброволци. От град Бургас имаме 110 доброволеца. Това са хора, които в един или друг вариант ни помагат.

- А има ли доброволци от други градове на страната?
- Да, идват да ни помагат хора и от други градове, но ние разчитаме предимно на доброволците от града.

- На финала на разговора ни ще припомните ли колко е общият брой на защитените видове, които живеят в местността „Пода"?
- Около 160 - 170 вида са защитените. В защитената местност са установени общо 275 вида, а общо около Бургас са 317 или 318. Броят им постоянно се мени, защото специалистите откриват нови видове, променя се класификацията на видовете и т.н.

Източник: Агенция "Фокус"



Още новини от Любопитни новини:

https://www.burgas24.bg/novini/interesno/Dimo-Dimchev-Smyatame-da-zatvurdim-priznanieto-koeto-Poda-poluchi-129085
Copyright © Burgas24.bg. Всички права запазени.