© Burgas24.bg | | Средната възраст на диабетиците в община Царево се движи между 30 и 50 години, но не е за пренебрегване фактът, че диабетно болните на възраст около 35 години вече са осем.Разрастващата се пандемия при диабета инвалидизира и убива хора от всички възрасти, но особено тревожен е фактът, че усложненията при диабетно болните в Царево са предимно при млади хора, върху това акцентира в доклада си председателят на сдружение „Диабет" в града Небесна Георгиева на годишното отчетно събрание. Контрол на диабета чрез по-добра информираност е главната цел на сдружение „Диабет" в Царево и то успява да я постигне. Независимо, че вече трета година е лишено от офис, сдружението е свършило огромна работа. В амбулаторния му журнал от началото на годината досега са отразени 198 обгрижени пациенти, със 60 от тях са извършени консултации в сдружението, други10 пациенти са насочени за консултации със специалист. „Малко време делеше наш колега от ампутация на крака. Благодарение на намесата ни той беше консултиран със специалист от София и по спешност приет в болница за лечение и резултатът е, че беше спасен от ампутация. По-тежко е положението на друг колега, единият крак на когото беше ампутиран няколко дни след консултацията. Сега нашата цел е да спасим другия му крак", споделя удовлетворението си от свършената работа г-жа Георгиева.
Вече втора година Царевското сдружение работи по проект „Диабетно стъпало", едно от най-големите усложнения при диабета, водещо до рани, гангрени, ампутации на крайниците и ранна смърт. Обучението се води от д-р Богданов, който е от малкото специалисти в тази област и има със собствен център в София.
Сдружението е в трансгранично партньорство с диабетната организация „Тюрк Диабет Джеминети" - Киркларели, Турция. На работната среща между двете организации в Бургас Царевското сдружение е удостоено със специална грамота. Диабетици от Царево са участвали и в столичния семинар „Партньорска мрежа" и са били сред първите представители на структурите на гражданското общество.
Царевското сдружение е партньор на фондация „Електронно здравеопазване България", с която обединява усилия за изграждането и разширяването на работеща мрежа от неправителствени организации в сферата на здравеопазването и за повишаване на административния им капацитет. |