Днес е най-благословеният ден от Страсната седмица, Велика събота е!
Автор: Екип Burgas24.bg 10:05 / 01.05.2021Коментари ()1772
© Burgas24.bg
Архив
На Велика събота още в ранните християнски общини символично се оплаква тялото Господне. Това е денят, когато е и погребението на Спасителя. През този ден Църквата в своите последования и молитви възпоменава телесното погребение на Иисус Христос и слизането му в Ада.Велика събота e "най-благословения седми ден", с който приключва Страстната седмица. Това е най-дългата седмица в годината,когато постът е най-строг.

Тази седмица се свързва със страданията Господни. На Велика събота се служи утреня, която започва привечер на предния ден - Велики петък. Храмът се осветява и се провъзгласява вестта за жените мироносици, дошли на гроба на Иисус Христос.

Свещеникът, носещ Евангелието и Плащаницaта, заедно с богомолците обикалят около храма със запалени свещи. Тази тържествена процесия свидетелства, че цялата вселена е очистена, избавена и възстановена, че животът и светлината са победили смъртта и мрака. На Велика събота започва и празничната подредбата на храма. От траурни и в тъмни окраски илитоните и централната завеса се заменят с бели такива с празнично везмо. Различно е и облеклото на йереите, които сменят своите тъмни одежди с тържествени. 

Тези промени стилизирано показват триумфа на Христос над тъмните сили и грехопадението. Вечерта преди Възкресение храмът символизира гроба, в които било положено тялото на Спасителя. Вратите са затворени, а подготовката за възкресното богослужение започва отвън, където йерейте изпълняват последните молитви. Миряни и богомолци се събират пред храма в очакване на Великото тайнство - Възкресение.

Всеки държи в ръката си свещ, с която да отнесе светлината на Словото Божие в дома си. На Великата Събота се четат 15 паремии или пророчествата за Христа, някои, от които самият Иисус Христос е говорил на учениците си. Службата на Велика Събота принадлежи вече към Пасхалната неделя.

На Велика Събота християнските православни семейства полагат последни усилия за посрещането най-големия празник Възкресение Христово. Тогава обикновено се месят и пекат обредните великденски хлябове и козунаци. Разрешено боядисването на яйца. Тогава се принася в символична жертва и пасхалното агне.. По правило първото боядисано яйце се оставя за Богородица. Вярва се, че то има чудодейна, лечебна сила. 

В някои краища на страната ни дори се пазели черупките от първото яйце, които били добавяни към тестото при приготвянето на ритуални хлябове за други празници през годината както и служели за лек при болести. На други места пък първото яйце . задължително се пази до иконата през цялата година, а вечерта преди Възкресение се заравя в земята за плодородие и благоденствие в дома.

Точно в полунощ православните християни ще се поздравят с "Христос воскресе!".

Тази година денят ще премине на фона на извънредното положение, обявено заради разпространението на коронавируса. Българска делегация няма да ходи в Йерусалим за Благодатния огън. Такъв има запазен от миналата година.



Още по темата: общо новини по темата: 38
13.05.2021 »
12.05.2021 »
11.05.2021 »
09.05.2021 »
09.05.2021 »
06.05.2021 »
предишна страница [ 1/7 ] следващата страница
Още новини от Национални новини:

https://www.burgas24.bg/novini/Bylgaria/Dnes-e-nai-blagosloveniyat-den-ot-Strasnata-sedmica-Velika-subota-e-1079855
Copyright © Burgas24.bg. Всички права запазени.