© | | Старият Несебър е неповторимо културно и природно наследство на човечеството и няма да бъде отписван от световната съкровищница. Това заяви след специалното си посещение в древния град г-н Тадамичи Ямамото - постоянен представител на Япония в Световната организация на културно-историческите и природни забележителности - ЮНЕСКО. Представителят на организацията бе придружен от посланика на България във Франция и кандидат за поста генерален директор на ЮНЕСКО г-жа Ирина Бокова. След близо 3-часовата обиколка на полуострова, посланик Ямамото сподели: „Несебър притежава една несравнима комбинация от много важни елементи, които привличат хората. Изключително важно е неговото историческото наследство, но градът е уникален, защото освен всичко е и природно красив. Малко са градовете, които биха могли да се похвалят с такава комбинации. Смятам, че всеки един разбира защо този град е в списъка на Световното културно наследство."
Визитата на двамата посланици е по инициатива на Ирина Бокова и е във връзка с кампанията за избор на генерален директор на ЮНЕСКО. Пратениците на организацията са пожелали лично и пряко да се запознаят с актуалното състояние на древните сгради, както и на цялостната визия на античния град. Впечатленията бяха повече от положителни и беше отчетена голямата грижа, която се полага напоследък за съхранението и възобновяването на старите сгради и за изчистване на древната част от търговски обекти. В този контекст те споделиха, че Несебър е един от най-ценните паметници в Списъка на световното културно наследство и е много важно различните посланици в ЮНЕСКО да видят как се съхранява това богато културно наследство на България.
Кметът на града г-н Николай Димитров предложи на посланиците на ЮНЕСКО да изготвят стратегия за създаване на Фонд към организацията за финансиране на реставрационни дейности и съхранение предимно на архитектурните паметници, които са най-застрашени. Според Димитров, чрез иницииране на такъв фонд в световен мащаб, би могло да се акумулират целево необходимите средства, за да се поддържа за бъдещите столетия непокътнат цялостния облик на цели градове паметници, който е наследен от хилядолетията. Идеята бе приета с одобрение от г-н Ямамото и ще бъде включена в стратегията на Ирина Бокова, която е кандидат за генерален директор на тази най-престижна и авторитетна институция. За Несебър е особено важно не само да запази оцелялото досега, но и в развитието си да се спазват стриктно критериите и нормите на традиционната историческа архитектура, отбеляза кметът Димитров.
Посланик Бокова отбеляза също, че от миналата година досега вижда много и то положителни промени в облика на старинния Несебър.
Разговор за българските ценности развълнува Тадамичи Ямамото. Той призна, че в изконната ценностна система на българите и японците има много общи черти, които не са изчезнали през вековете. Тези общи неща могат да бъдат открити в японските морални кодекси и в българския фолклор, който е проекция на миналото ни, допълни Николай Димитров. Посланик Ямамото ще сподели в ЮНЕСКО и Япония несебърския опит в грижите за децата и младите семейства. Само за последните 2 години в града бяха открити 4 нови детски градини, а много бяха обновени и ремонтирани. За всяко новородено дете общината отпуска безвъзмездни помощи, а майките имат възможност да ползват млечна кухня, срещу символичната сума от 1.20 лв. дневно. Ямамото Сан не скри своя респект от подобна социална политика. Той заяви, че Несебър въвежда далновидно бъдещи практики на ЮНЕСКО за работа с младите хора и децата, както и възпитанието на местното население и бизнеса, в преклонение към традициите и гордост от постиженията на предците. Особено много пратениците на ЮНЕСКО бяха очаровани от възкръсването за нов живот на някои от най-старите християнски храмове в света. През последните месеци бе реставрирана и въведена в „инагурация" църквата „Св. Стефан"- една от най-значимите църкви в стария град, както и предстои да бъдат реставрирани и още две "Св. Архангели Михаил и Гавраил" и "Св. Параскева". Съпругата на посланик Ямамото изповядва християнството и той подчерта своето особена привързаност към тази религия и нейната история. Общинското ръководство на Несебър започна инициатива да превърне града, освен в исторически и курортен, но и в духовен притегателен център в Европа. Към края на визитата си Тадамичи Ямамото - посланик на Япония в ЮНЕСКО обобщи: "Разбирам, че с помощта на кмета и местната управа полагате усилия да съхраните този град и това заслужава уважение. Важно е, той да се запази за поколенията, защото това е безценно културно наследство за вас - жителите на града, за всички българи, но също така и за целия свят." |