© | Ако Зоран Заев замени думата сръбски с български за изучаването му в училище, ще стане земетресение - за никой друг език не би имало проблем. Това каза в интервю за "Фокус“ евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Ковачев. Във връзка с намерението на македонските власти за изграждане на сръбски културен център, както и връщане на изучаването на сръбски език и култура в училище, Ковачев заяви, че е суверенно право на всяка държава да прави каквото пожелае.
"Това не може да е тема за коментар. Акцентът е в съвсем в друга посока. Не е в това какво са решили да правят, а в това, че използват тези свои решения като провокация срещу България. На това се дължи и коментарът ми как би звучало например такова изказване на премиера Зоран Заев, ако заменим навсякъде думата сръбски с български. В момента изказването му за сръбския език, културни центрове и т.н. няма абсолютно никакво отражение. Ще бъде като земетресение и нещо изключително страшно, ако замени думата с български".
"Сръбската общност в Македония е около 30 000 души. Българите с двойно гражданство, получено по произход, са над 120 000, като още няколко десетки хиляди чакат да получат такова, на основание български произход. Те са доказали българския си произход и декларират своята българска идентичност и етническо самосъзнание в процеса на получаване на гражданство. Това е и ироничното в ситуацията, за която ме питате“, обясни Ковачев.
Евродепутатът допълни, че за всеки друг език, културен център или каквото и да е друго, няма проблем, но явно само по отношение на България проблемът е много сериозен в политическия елит на Македония. |