Верен отговор от 17.08.2018 - Бургас
Отговорът на въпроса от 17 август, в играта ни "Деситнация Юг", "Кое е изобразеното място на картината?", е Бургас. Бургас е четвъртият по -големина град в България. Той е родното място и дом на много известни поети, певци, композитори, актьори, режисьори, художници, фотографи и спортисти .
Градът е много важно средище на морския ни туризъм с доста удобства и връзки към всички курорти от Южното ни Черноморие.
Бургас е спокоен град, с изобилие от красиви места, чисти плажове, актуални събития, заведения и атракции. Три поредни години той печели приза за най-добър град за живеене.
Ще ви разкажем малко повече за местата, които, идвайки в Бургас, задължително трябва да посетите.
Да дойдеш в Бургас и да не видиш
Пясъчните скулптури е недопустимо. Всяка година те са част от единствения по рода си пясъчен фестивал на Балканите. Всяка година на площ от пет декара в парк "Езеро" се издига пясъчен град от фигури.
"Фестивалът на пясъчните скулптури" в Бургас това лято е с нови провокации към туристите и почитателите на нестандартното изкуство. През тази година се провежда неговото 11-то издание, което е под мотото "Митове и чудовища".
22-ма скулптори от Австралия, Турция, Украйна, Германия, Полша, Русия, Чехия и България вече работиха по оформянето на приказните фигури. Пясъчният град е разположен на обичайното място в парк "Езеро" и ще е отворен за посетители до септември.
Чували ли сте за туристически комплекс "Акве калиде"? Той се намира на 15 км от Бургас, в района на Минералните бани, сред тишината на природата и тайните на неразкритото минало. Акве Калиде е място, съхранило и запазило през вековете историята на тракийско светилище, византийски и османски владетели.
Приключва пореден етап от реставрацията и консервацията на старините в археологическия комплекс "
Акве калиде" край Бургас. В момента там се монтират пешеходни пасарелки, които ще предоставят на посетителите най-добрите гледни точки към разкритата архитектура на най-посещаваните бани в Източна Европа в продължение на две хилядолетия.
По случай 10 години от старта на мащабните проучвания в археологически комплекс "Акве калиде" ще бъде отпечатана първата книга за историята на древните бани. Тя ще бъде представена на 14 септември.
Една от визитните карти на града е "
Св. Анастасия". За него е трудно да се разкаже, това е магия, която трябва да се "преживее". Да пренощуваш в монашеска килия, да усетиш мирис на прясно изпечена черноморска риба, да се потопиш в миналото на Острова, да вдишаш ухание на диви смокини и да усетиш морския бриз… Това ви очаква на острова.
Предлагаме на вашето внимание и най-доброто, според нас, място за настаняване в Бургас - емблематичният
Гранд Хотел и СПА Приморец. Различен в обслужването и в елегантния си стил, предоставя автентично и комфортно изживяване, с внимание до най-малкия детайл - от Вашето настаняване и почивка, до бизнес мероприятие и среща. Какво го отличава от останалите морски и бизнес хотели? В Гранд Хотел и СПА Приморец гостите се наслаждават на кулинарно пътешествие в Средиземноморска атмосфера и истинско 5-звездно СПА изживяване, на крачка от брега на морето, в чудесна комбинация с Морската градина на красивия град Бургас.
Верен отговор от 14.08.2018 - Царево
КОбщина Царево заема югоизточната част на България и се намира на 65 км. южно от Бургас на международна магистрала Е-87 на границата с Турция. Заема българската част на Приморска Странджа.
Територията на общината е 530,1 кв. км., има 19 плажни ивици с обща площ 349,2 кв. м., обща дължина 9 184м.
Ниските и полегати хълмове на Странджа планина, обрасли с вековни дъбови гори, плавно се спускат към морето, нарязало брега на десетки малки заливи и полуострови. Пясъчните брегове красиво се редуват с речни долини.
В този прекрасен край се намира община Царево, в която влизат 13 населени места - гр.Царево, гр.Ахтопол, с.Лозенец, с.Велика, с.Фазаново, с.Варвара, с.Синеморец, с.Резово, с.Изгрев, с.Българи, с.Кости, с.Бродилово, с.Кондолово.
С многообразието на забележителности от различен характер (природни, исторически, архитектурни и др.) Община Царево е една от най-атрактивните общини по нашето черноморие. Уникалното съчетание на море, планина и реки, екзотична растителност и многообразие на животински и растителни видове, ведно с традициите и автентичната Странджанска култура и обичаи, предоставят разнообразни възможности за развитие на туризъм - опознавателен, селски, екотуризъм, яхттуризъм, фото и хоби туризъм, ловен туризъм и др. Курортите на територията на общината са привлекателни със своите красиви плажове с дребнозърнест пясък и кристално чиста морска вода.
Тук всеки може да намери нещо за себе си. Съвременни хотели с басейни и спортни съоръжения, уютни семейни пансионати и частни квартири очакват своите гости. Заведенията за хранене и развлечение предлагат богата национална кухня и морски деликатеси. В приятна обстановка те ви обещават добро настроение.
Съвременни хотели с басейни и спортни съоръжения, уютни семейни пансионати и частни квартири очакват своите гости.
Заведенията за хранене и развлечение предлагат богата национална кухня и морски деликатеси. В приятна обстановка те ви обещават добро настроение.
Верен отговор от 10.08.2018 - Китен
Китен се намира на Черноморското крайбрежие, 5 км южно от Приморско и 12 км северозападно от Царево. Разположено е северно от устието на Китенска река, а част от него - на малкия полуостров Урдовиза.
Съчетанието на гористите разклонения на Странджа и морето допринася за уникалността на атмосферата на мястото.
Град Китен разполага с два пясъчни плажа с обща площ от около 145 000 м2. Северният плаж Атлиман се намира в дъното на едноименния залив, с красиви пясъчни дюни. От двете страни плажът е заграден от висок скалист бряг.
Южният плаж условно се разделя на два - плаж "Китен-юг" и плаж "Къмпинг Китен". Той е разположен на залива Урдовиза. Дължината на бреговата му ивица на юг достига до устието на р. Караагач, а на север до началото на скалистия полуостров Урдовиза.
Китен се намира на малък полуостров между двата малки черноморски залива Караагач и Атлиман (вторият е най-южната част на Дяволския залив). В тях съответно се вливат реките Караагач, или наричаната още Китенска река, и Дяволска. И в двете реки се срещат речен и блатен кефал, черна мряна, бяла риба. В курорта има и минерален извор, който се намира близо до къмпинг "Атлиман". Водата идва от дълбочина около 700 м. Той е канализиран и с установен химичен състав (нитрати, хлориди - 277 мг/дм3). Водата на този извор се използва предимно за пиене.
В близост е и парк "Ропотамо". Той обхваща устието на река Ропотамо и има 4 резервата - "Змийски остров", "Морски пелин", "Аркутино", "Водните лилии".
Историята на селището е много древна. Непосредствено до днешното село Китен може да се видят останките от крепостта Урдовиза, разположена на 35 км от Созопол на едноименния черноморски полуостров. Името Урдовиза идва от бронзовата епоха в древна Тракия. То е старо тракийско селище, което намира потвърждение с изобилните находки на антични каменни котви и керамика от края на бронзовата епоха, архаическа, класическа и елинистична амбалажна керамика (главно фрагменти от амфори), и фрагменти от червенофирнисови римски съдове, открити в двата залива около полуострова. Сега тук е запазена крепостната стена, която е преграждала полуострова откъм сушата. Към края на XIX-ти век стената на Урдовиза все още е била много добре запазена.
Една от хипотезите е, че това е последното блокирано пристанище, изнасяло провизии за Троя, което довело до падането и?. Първото име на селището е Урдовиза - в памет на Стана Урдовиза.
Верен отговор от 09.08.2018 - Приморско
Приморско е курортен черноморски град, който се намира в Югоизточна България, в близост до градовете Созопол и Ахтопол. Разположен е на полуостров, вдаден в Черно море между лагуната - залив Стамополу и Дяволския залив, в подножието на странджанските върхове. Това са най-големите и най-дългите плажове по българското Черноморие.
Живописният Маслен нос, нос Коракя, устието на река Ропотамо, Дяволска река, скални образувания като Лъвската глава и двата просторни плажа с чисти и фини пясъци са обградени с живописни дюни. Безспорно сред неговите забележителности особено се открояват плажните му ивици, които са с площ 1190 хиляди квадратни метра защитени дюни и плажове - "Аркутино", "Устието на Ропотамо", "Перла", "Дяволския залив", "ММЦ", "Алепу" и т.н.
Предлагат се условия за различни видове туризъм - не само рекреационен, но и културен, селски, риболовен, ловен, спортен, екотуризъм и др. Поради привлекателността на курортните селища има засилен инвестиционен процес и развитие на строителната индустрия. Природата е дарила Приморско с разнообразни и уникални природни ресурси. Легловата база на хотелите възлиза на над 500 000 легла.
Тук се намира резерватът "Ропотамо". В състава му влизат по-малките резервати: "Аркутино" - блато-лагуна с богати растителни видове, "Змийски остров" - известен с кактусите си и змиите, "Морски пелин" - по името на билката морски пелин, която вирее тук и се използва във фармацията, и "Водни лилии" - обхваща своеобразна лилиева градина в старото речно корито. Друга забележителност е тракийско светилище - обсерватория Беглик таш. Разположени сред склоновете на Маслен нос кръг от огромни камъни, през които в моменти на слънцестоене и равноденствие преминават слънчевите лъчи, образувайки своеобразен календар.
Сред традиционните събития за Приморско са: ежегодният международен фестивал на народното творчество, националното Оф Роуд Състезание Приморско 4х4, празникът на града - 24 май.
Верен отговор от 08.08.2018 - Черноморец
Отговорът на въпроса от 8 август, в играта ни "Деситнация Юг", "Кое е изобразеното място на картината?", е Черноморец.
Град Черноморец се намира на 24 км. югоизточно от Бургас и на 8 км. северно от Созопол, на южния бряг на големия Бургаски залив.
Мястото е уникално със своите дълги пясъчни ивици, които се редуват със скали и брегове и образуват приказни заливи и полуострови. Крайбрежната ивица е над 9 км. - със златист пясък, кристално чиста вода и лазурно, спокойно море.
Най-известната забележителност там е храмът "Свети Никола. Мястото, където е изградена църквата, е старо светилище, известно с аязмото и лековитата вода. През 1995 г. пожар изпепелява целия храм. Оцеляват само дървен кръст с обков, напрестолно евангелие и иконата на Свети Никола. Днес спасените в огъня предмети имат специално място в храма, издигнат отново от черноморци и доброжелателни дарители. Част от храма е уникалната е Райската градина в двора му с над 6 000 вида растения, свързани с библейските ритуали. Съхранените стенописи и екзотичната градина създават атмосфера на вдъхновение и спокойствие, от която всеки се нуждае.
Друго място, което задължително трябва да бъде посетено в гр. Черноморец е ранновизантийската крепост Акра на нос Акин. Тя датира от VI век, когато в най-тясната част от носа е построена масивна крепостна стена, охраняваща площ от 16 дка. Участъци от крепостни зидове и кули са запазени и до ден днешен с височина достигаща до 4 метра. При археологическо проучване, проведено в района на крепостта през 2012 г., са разкрити останки от град, 2/3 от който са разположени на сушата, а останалата част е под водата. Намерени са и множество монети, накити, керамика, фрагменти от предмети, изработени от стъкло. Черноморец може да се похвали и с музея " Свети Никола", открит през 2014 г. Помещава се в близост до центъра на града . Състои се от две експозиционни зали , структурирани в две направления - археология и етнография . С древната история на града запознава постоянната тематична изложба - " Черноморец - хилядолетното начало" , в която представя находки, открити при разкопки на праисторическото селище в местност " Аклади "и на нос " Хрисосотира. На втория етаж на музея е поместена етнографска експозиция " Бит и култура на населението от Крайбрежна Странджа" , в която са изложени женски накити , тъкани , традиционно мъжко , женско и детско облекло на представителите от трите основни етнически групи - рупци , тронки и загорци. Музеят има за цел да съхрани и представи богатата история и култура на града.
Верен отговор от 07.08.2018 - Созопол
Созопол е перлата на Южното Черноморие. Разположен е на няколко малки полуострова в южната част на Бургаския залив, на 35 км от Бургас, сгушен в прегръдките на два прекрасни плажа. Наследник е на гръцката колония Аполония и заедно с Несебър е един от най-старите български градове. От късната античност градът се развива като важен църковен център с множествно средновековни манастири.
Градът е разделен на Стар и Нов, между които се намира Морската градина. Старият град е разположен на малкия полуостров Скамний, вдаден между Созополския залив и залива Коренята. Скамний е свързан чрез изкуствен насип и вълнолом с остров Свети Кирик, разположен на 250 метра северозападно от Созопол на площ от 80 декара. Северната част на полуострова завършва с нос Скамни, а южната - с нос Харманите. По протежението на залива Коренята до полуостров Буджака се намира най-новата част на града - квартал Харманите. Полуостров Буджака и заливът Каваци бележат южната граница на града. В акваторията на Созополския залив се намират остров Свети Иван и разположеният до него малък остров Свети Петър.
Туризмът е ключов в икономическата характеристика в най-новата история на Созопол. Градът и общината са основна дестинация по южното българско Черноморие. В непосредствена близост до града са няколко къмпинга: "Градина", "Златна рибка", "Каваци", "Веселие" и "Смокиня".
Със своето културно-историческо минало, със запазената си архитектура от 18 - 19 век, своите плажове и ежегодните празници на изкуствата "Аполония" Созопол привлича днес множество туристи.
Верен отговор от 06.08.2018 - Несебър
Несебър днес представлява развит морски туристически център, с неповторимо съчетание на древен стил и съвременни туристически обекти.
През лятото е предпочитано място за почивка заради благоприятния си климат, исторически особености и автентичния си облик.
Несебър е древен град с богата история. Основан е под името Месембрия. Градът е обявен за архитектурен и археологически резерват. В Старият град са запазени ценни исторически паметници.
Руините на крепостните стени, жилища, езически храмове, раннохристиянски църкви и днес се извисяват над красивите двуетажни къщи с еркери, надвиснали над калдъръмените улички в Стария град.
Проучването на Месембрия продължава повече от век, тъй като археологическите разкопки в града непрекъснато предоставят нови сведения за неговата история. Значителна част от останките на строените и преустройвани векове наред крепостни стени на Месамбрия остават скрити под водата. С времето нивото на морето се е повишавало, в резултат на което полуостровът е загубил голяма част от територията си. Днес най-добре може да се види главната порта с две големи кули - вляво от съвременния вход на Стария град.
Какво можете да посетите, ако почивате в Несебър? Предлагаме ви: Археологическия музей, Етнографския музей, Църква Св. Стефан, Църква Св. Спас.
Новата част на града се отличава с модерна архитектура, разполага с богато разнообразие от обекти за настаняване, ресторанти, дискотеки. В югоизточната част се намира Южният парк. В близост до Несебър се намира Слънчев бряг, Равда, Поморие, Свети Влас. София - Несебър - 407 км. Пловдив - Несебър - 295 км. Варна - Несебър - 98 км. Бургас - Несебър - 41 км.
Верен отговор от 02.08.2018 - Свети Влас
Свети Влас е град в Югоизточна България. Той се намира в Община Несебър, област Бургас. На 2 февруари 2006 г. с решение на правителството Свети Влас придобива статут на град.
Свети Влас се намира в подножието на южните склонове на Стара планина, в непосредствена близост до брега на Черно море. Той е на 10 км от историческия град Несебър. Свети Влас заема северната част на залива, край който се намира Слънчев бряг и вилно селище Елените, а Бургас е разположен на 35 км южно.
Селището е основано през 2 век от древните траки. Тогава то е носело названието Лариса, чак през 14 век приема името на Свети Влас - покровител на търговците, животновъд, лечител.
На името на светеца е съществувал манастир през 14-18 век, опожарен от безбройните набези на пирати. Свети Влас е почитан светец и от католическата и от източноправославната църква.
В околностите на селото са били разположени още 4 манастира. Град Свети Влас е едно от най-старите селища в Несебърска община. През годините на османското владичество са известни няколко имена на селото и всички са свързани с манастирите.